Както скоро ви разказах лятната ми отпуска премина в обикаляне на невероятната ни и красива родина. За 6 дни успях да обиколя над 20 забележителности разположени в Северна България, като Деветашката пещера беше една от последните ми спирки преди София.
Къде се намира Деветашката пещера?
Деветашката пещера е разположена близо до град Ловеч – на около 15 км., а най-близкото населено място е село Деветаки. Може лесно да я откриете, като по пътя има достатъчно тебелки, указващи накъде да карате. Точното и местоположение може да видите и в края на статията ми. Достъпът до пещерата е сравнително лесен и удобен, като може да паркирате колата си само на няколкостотин метра от входа и. Точно до паркинга се намира и караваната, от която трябва да закупите билет за вход, който струва скромните 3 лева, а ако сте учащи, студенти или пенсионери ще заплатите 2 лева. От паркинга до пещерата имате да изминете още към 200-300 метра по мост, като към края на моста вече пред вас ще се открие невероятната гледка към красивите образувания на Деветашката пещера или както местните я наричат Маарата или Окната, заради седемте отвора на тавана на пещерата.
Нейната обща дължина е 2442 метра, а площта над 20 000 кв. метра, като заедно с височината и от 60 метра я превръщат в една от най-големите пещери в България. Голямата зала, която е отворена за посетители се казва Олтара, именно там при археологически разкопки са открити едни от най-интересните находки от неолита по българските земи. Вторият ръкав на пещерата, който е затворен за посетители е дълъг близо 2 километра и през него минава живописна рекичка.
Основните проучвания на пещерата започват една към началото на XX век, като там са открити и едни от най-интересните находки от праисторически обитатели. Уникалното местоположение на пещерата, близо до река Осъм, до гори пълни с дивеч, както и плодородната почва наоколо предопределят пещерата, като прекрасно място за обитаване.
Дълбочината на пещерата, както и нейните естествени отвори на върха също допринасят за факта, че тя е една от най-интересните такива за археолозите, проучващи каменно-медната епоха, когато пещерата е била най-населявана. През V хил. пр. Хр. се е населявала почти цялата и площ, като данни за това се намират от разкопките в пещерата. Следват още няколко културни пласта от по-късни епохи, като бронзовата и желязната, но там са засвидетелствани само частични поселения и най-вероятно не цялата пещера е била гъсто заселена. През по-късното Средновековие, не са открити следи от обитаване, но все пак има данни за използването на пещерата от местните, като според археолозите, те са я ползвали по-скоро за убежище при някаква опастност, отколкото за постоянно обитаване.
Съвременната история на пещерата е също интересна. Първо тя е била място, в което са се съхранявали храни от държавния резерв, след което се превръща в секретен военен обект с ограничен достъп, а до края на 90-те години се е ползвала и за съхранение на гориво. Именно от там са следите, които ще видите във формата на големи бетонени кръгове по пода и.
❤️Ето какво още може да видите в района:
Част от най-модерната история на пещерата и е нейното участие в известната холивудска продукция – “Непобедимите 2”, в която участват цяла плеяда екщън звезди. За целите на филма, екипът изгражда реален мост над река Осъм, който остава като подарък за местните жители.
Обитателите на Деветашката пещера
Археологическите нахдки в Деветашката пещера далеч не са най-интересното нещо в нея. Днес, тя е известна с многообразието на защитени видове, които я ползват за дом. Повече от 45 вида животни обитават пещерата, сред които има 12 вида защитени земноводни, 9 вида прилепи, които са и най-интересните от всички. Освен това, има още 82 вида птици, които може да се видят в района, като от тях 12 са включени в Червената книга, а 34 бозайника, 4 от които също са в Червената книга също обитават пещерата и околията и.
Както написах горе, пещерата е много важна за популацията на прилепите и по тази причина е приоритетен обект в списък за опазване на европейските видове прилепи. Именно по тази причина част от нея е с ограничен достъп, като посетителите могат да видят само светлата и част. Останалата е място отделено само за нощните и обитатели прилепите.
Пещерата край село Деветаки е едно от трите най-важни убежища за хибернация на прилепи в Европа. Колония от над 35 000 екземпляра зимува там, като видовете, които прекарват студните месеци в пещерата са: пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям подковонос и ръждив вечерник.
Деветашката пещера е единствената пещера в България, за която има изготвен план за управление. 10 годишният план има за цел да устойчивото стопанисване на обекта и дългосрочното опазване на културните и природни дадености.
Какво още да посетим в района?
Деветашката пещера е разположена близо до една друга прекрасна природна забележителност – Крушунските водопади. Само на 15 км. или 20 минутки с кола от пещерата ще се озовете в приказното царство на водата и красотата на природата. Съветвам ви да посетите и двете места, когато сте в района на Ловеч. Друга забележителност, която си заслужава вашето внимание е Ловешката крепост над града. Място тясно обвързано с историята на Второто Българско Царство!
Ако искаш да разгледаш цели 18 уникални забележителности в Северна България виж моята статия:
Обща информация:
?Местоположение: до село Деветаки, Ловеч. Само на 20 км от Ловеч и на около 170 км от столицата. Разполага се в полите на Стара планина
?Достъп: с кола, много малък паркинг в близост до самия обект
⏳Необходимо време: Около 30 мин
?Вход: 3лв. възрастни/ 2 лв. учащи
Map not available!
Деветашка пещера
Резюме
Деветашката пещера е красиво и забележително място, което всеки трябва да посети поне веднъж. Близката му до София локация спомага за големият интерес към пещерата.
Прекрасен сайт пълен с полезна и интересна информация!Поздравления за вашия труд и благодарности!
Когато дойдох за пръв път в Белоградчик, дълго време стоях пред скалите и ги съзерцавах безмълвно. Умът ми се опитваше да намери думи, с които да опише красотата, пред която бях изправен, но така и не намери, защото каквото и да бях казал, нямаше да успее да опише чувствата и емоциите, които бяха породени в мен от тези гледки. Искрено препоръчвам на всеки да дойде и да се потопи в приказката, наречена Белоградчишки скали.“
Здравей,
Много Благодаря за изчерпателната информация, дано имате повече време за посещеня на красивите български места!