Лятното слънце вече се усеща все по – сериозно, което означава, че идва време за любимия сезон на много хора. И докато повечето от сънародниците ни ще се ориентират към Черноморието или Гърция, немалко от тях ще отидат и малко по-на запад към Италия, Франция и Испания.
Именно столицата на последната е и темата на днешния ми пост, който подобно на този за планираното посещение на Германия, ще представи накратко как бих изкарала една разходка до Мадрид.
В духа на това, че Пловдив е едната от двете тазгодишни Европейски столици на културата, ще спомена, че през 1992 испанската столица става осмата, която “се окичва” с тази титла. И макар след нея много други да са записали името си в списъка, Мадрид си остава непреходна културна столица.
Местата на Мадрид
Европа е толкова богата на изкуство, запазено през вековете, че където и да отиде човек, ще намери безценни изложби. Франция има Лувъра, Холандия – музеят на Ван Гог, а в Испания се намира музеят Прадо, който е сред най -посещаваните галерии по изкуства в света.
Днес в Прадо са изложени близо 8000 картини и над 1000 скулптури, което със сигурност означава, че това място не е за еднодневно посещение. Дали месец би стигнал? Може би, но надали. Музеят чества миналата година своята 200-годишнина като до началото на март т. г., там беше представена специална изложба. Тези, които не са успели да я посетят, все пак трябва да знаят, че празненствата ще продължат и тази година, като Прадо ще представи изложби в 30 испански града.
Мадрид изобилства от световноизвестни галерии на каква ли не тематика – от музея Рейна София (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía), през този на романтизма (Museo Nacional del Romanticismo) до културния център Círculo de Bellas Artes (Кръгът на изящните изкуства), който е основан още през 1880 и чиято сграда е паметник на културата. Само че за да разнообразя посещението бих се отбила и до някой исторически музей, който да ми разкаже и покаже богатата история на Мадрид. Тези от вас, които ме познават, знаят, че историята ме вълнува доста.
За целта едва ли има по-подходящо място от Историческия музей на Мадрид (Museo de Historia de Madrid). В него е проследено развитието на града от 1561, когато става столица на Испания, до днешни дни, като дори самата сграда, в която се помещава музеят, е историческо богатство построено през далечната 1673.
И за да не прекарам цялата разходка в затворени помещения, задължително трябва да остане време и за попиване на атмосферата на града. Plaza Mayor или Главния площад е една от централните точки на Мадрид, като мястото е служело за център на Стария Мадрид. На метри от него се намира друга световноизвестна точка – площадът Puerta del Sol (Портата на слънцето). Там се намира и “нулевия” километър на Мадрид, от който се мерят разстоянията в града, така че стигайки там ще съм стигнала до пъпа му, както често казваме.
Какво се случва в града?
Тримилионният град, който през вековете се е превърнал в пресечна точка на множество култури, кипи от преживявания и събития, немалко от които са известни по цялата планета.
На 26 юни Елтън Джон ще изнесе концерт, който е част от прощалното му турне недвусмислено озаглавено Farewell Yellow Brick Road. Британският изпълнител прави нещо впечатляващо по случай края на кариерата си, като ще изнесе 300 концерта по цял свят-от Филаделфия до Нова Зеландия.
В града редовно се организират и спортни събития от световна величина.
На 7 – 9 юни испанската столица ще домакинства международно Гран при по гмуркане.
Между 22 – 30 юни пък Мадрид посреща кръг от един от най-престижните покер турнири на планетата-Европейския Покер Тур (EPT).
Испанската столица е известна и като дом на един от най-успешните спортни кулбове в света – Реал (М). Дори посетителите на испанската столица, които не се интересуват от футбол не пропускат да посетят стадиона Сантиаго Бернабеу където редовно се провеждат различни събития като концерти, банкети и дори вечери на терена. На 23 юни там ще се проведе благотворителен мач между легендите на Реал Мадрид и тези на Челси.
Кухнята е задължителна
Не може само със спорт, трябва и да се яде. А особено ако си чревоугодник като мен…
Испанската кухня е сред най-известните и желани по света, така че тук изборът хич няма да е лесен. В духа на разнообразието бих посетила поне три места – препоръчано, предпочитано сред местните, както и някой пазар.
Бърз поглед ми показва, че не бих сбъркала, ако седна в Los Montes de Galicia. Ресторантът бълва от положителни мнения, а снимките, които виждам подкрепят впечатленията, с които оставам от прочетеното. Но дали менюто би задоволило апетита ми?
От сайта на заведението разбирам, че то разполага с богато меню за свободна консумация, както и фиксирани няколкостепенни менюта. Не е изненада, че ястията изобилстват от морска храна, като веднага ми правят впечатление пълнени тиквички с рак и паста от зелени аспержи, сотирани бейби калмари в сос от бяло вино и галисийски чийзкейк с домашно конфи от маракуя и манго.
Относно предпочитаните места за хапване сред местните, най-добре би било да ги попитам самите тях, но докато получа тази възможност ще се доверя на това, което намеря онлайн. Вниманието ми грабва Taberna el Sur.
Интересното е, че първото предястие в менюто е мусака. И макар да я свързваме с родната кухня, мусаката всъщност идва от Ливан, а присъствието и в менюто си обяснявам с арабските владения в Испания от минали векове.
Южната таверна, както би се превело името й, е точно това, което сме свикнали да виждаме, когато търсим някое малко, труднооткриваемо местенце. Цените са сравними с тези по гръцките таверни, като менюто включва ястията, с които Испания е известна по света. Тортиля с плато от сирена и хамон или паеля от морски дарове звучат като перфектната вечеря.
Разходката в Мадрид не би била пълноценна, ако не посетим и някой пазар. Нямам колебания относно кой ще бъде той-Mercado de San Miguel или пазарът на Свети Мигел (Михаил). Намира се близо до Puerta del Sol и е сред най – оживените места в испанската столица, като е предпочитано място не само за туристи, но и за мадридчани. Като се сетя какво изобилие и разкош имаше в Барселона на пазар Бокерия, със сигурност не бих пропуснала и Свети Мигел.
Има няколко причини, поради които си заслужава да посетим пазара и всяка една от тях е достатъчна сама по себе си. Първо, там можем да опитаме типична кухня от различни региони на страната. Второ, в пазара има тапас барове, което означава, че освен за разходка, мястото е подходящо и за почивка. Третата причина е в автентичното изживяване, което вече рядко може да се изпита, тъй като много пазари са принудени да затворят, заради непосилната конкуренция с големите търговски вериги. Въпреки това, Mercado de San Miguel съществува вече повече от век.
Това е краткият ми и напълно неизчерпателен списък с интересното около Мадрид. Още сто такива поста да напиша пак ще има какво ново да добавя, но не мисля и да опитвам. Бих се радвала естествено, ако споделите и вашите впечатления от испанската столица, ако сте били там или сте чували нещо интересно за нея. За да мога да си добавя в списъка и нещо, препоръчано от вас.
Страхотен град. Заедно с Барселона задължително трябва да бъде посетен!