Отдавна се каня да ви разкажа и за това местенце – Агушеви конаци. Веднага уточнявам, че към момента на посещението ми те не бяха достъпни за разглеждане. От юли 2017 те са отворени за посещение, през-зимата също. В началото на 20-ти век комплексът е функционирал като Етнографски музей, но преди 16 години след реституция собствеността на Агушеви конаци е върната на наследниците на техния собственик Салих Ага ( на места се среща като Агуш Ага).

Агушеви конаци
При всички положения, ако пътувате в Родопите и по-специално в района на село Могилица, обезателно се отбийте към днешния ни герой – Агушеви конаци. Хубавото на тази дестинация е, че тя съчетава три вида забележителности – Пещера Ухловица, крепостта Калето над село Кошница и архитектурния ансамбъл Агушеви конаци. Така, че с един куршум три заека. Включила съм неслучайно този интересен обект в статията си 30 невероятни забележителности в Родопите.
Къде се намират Агушеви конаци
Излизайки от град Смолян трябва да поемете в посока Рудозем. Следете пътните знаци, защото след не повече от 10 км ще трябва да се отклоните надясно към селата Чокманово, Смилян, Могилица. Разстоянието от Смолян до село Могилица е около 30 км, пътят е сравнително спокоен и ненатоварен, взема се за около 45 минути.

Дуварът
Агушеви конаци
Интересно място с интересна история. Агушевите конаци представляват най-големият късносредновековен феодален замък в Родопите. На няколко места прочетох, че дори са най-големият такъв на целия Балкански полуостров. Може би абсолютно с право е наричан така, поради внушителния си вид. Агушеви конаци са истинско свидетелство за традициите при градежа и изпълнението на архитектурата на аристократичното късносредновековно феодално жилище.

Агушеви конаци
Техен собственик е заможният турски феодал Салих Ага. Той наел трима видни майстори, които в продължение на 20 години от 1820-1840 година построили целия комплекс от сгради. Така нареченият феодален замък разполага с 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Как мислите? Напълно достатъчни ли са били те за Салих Ага и тримата му сина. Определено впечатляващо здание.

Дворът
Агушевите конаци се състоят от три самостоятелни вътрешни двора, изолирани един от друг с високи вътрешни зидове. Всеки двор е разполагал с представителна жилищна постройка, стопански помещения, стаи за прислугата, кладенци и др.
Вътрешно разположение
Да направя само едно малко уточнение. Турската дума “конак” е позната като полицейско управление или затвор. В случая тук не става дума за нищо подобно. Използвана е в значение на дворец, голяма къща. Представям си, че това е нещо като лятна резиденция на богат турски феодал.

Кулата в детайли
Големият конак
Неговата основна функция е била свързана с посрещането на гости. Големият му двор е настлан с каменен паваж, ограден от високи двуетажни жилищни крила. Всяка стая е била богато обзаведена, имала си свое огнище и всичко необходимо за настаняване на гости.
Малкият конак
Намира се в северната част на комплекса. Отново разполага с голям двор, ограден със зидове, двуетажна жилищна част. Помещенията гледат към улицата.
Кулата
Много е любопитна и интересна. Намира се в югоизточната част на ансамбъла и малко наподобява морски фар. Отвън е украсена със стенописи. Попаднах на информация, че един от синовете на Салих Ага бил морски капитан и кулата е построена в негова чест.

Кулата, наподобяваща морски фар
Стопанска част
Състои се от летни кухни, жилища за прислугата и помещения за животните.
Библиотека
Знаете ли, че тук е имало библиотека? И то една от най-големите частни библиотеки на Балканите в края на ХІХ и началото на ХХ век. Библиотеката е съдържала над 400 тома, ръкописи, документи на турски и арабски език. Голяма част от запазените книги се съхраняват в Народна библиотека “Иван Вазов” – гр. Пловдив.
Имало е и сграда само за жени. Тя е отделена с високи вътрешни зидове, в които са вградени въртящи се долапи, така че при някакъв вид комуникация с който и да е, жената не се вижда. По този начин е спестено на жените задължението да покриват постоянно лицето си.

Покрай дувара
Чудесна идея за посещение, когато сте в района!

