Разходката ми из Долината на розите ме доведе до едно от най-магнетичните места, които съм посещавала в последно време – мегалитът над Бузовград. Много теории има за какво е служил този предполагаем тракийски паметник, но за това малко по-късно.
Къде се намира Бузовград и Мегалитът?
Село Бузовдрад се намира на около 10 минути с кола от центъра на град Казанлък, като поемете по бул. Розова Долина, който минава през централния площад на града – Севтополис. Сравнително лесно се открива селото, а пътят за мегалита започва в един от краищата му.
Карайки по главната улица на селото ще подминете центъра и общината (прави впечатление, че навсякъде в селото се тачи много тази забележителност), малко преди да излезнете от селото ще видите една малка жълта табелка. Там трябва да завиете на ляво и да стигнете до реката. Реално най-точното обяснение е, че пътеката започва в края на реката и селото. Там ще видите и една табела за началото на екопътеката. Може да оставите колата и да тръгнете по пътя покрай последните къщи на селото. След това следвайте бяло-зелената маркировка и усмивките.
Екопътека Пътека през Вековете
Екопътеката започваща в края на селото се нарича – Пътека през Вековете и тя стига до мегалита над Бузовград. Пътеката е много добре означена и през цялото време ще срещате планинска маркировка, а за по-незапознатите с този тип маркиране на пътеки има – усмивки!
Да, точно така, по протежението на цялата екопътека, чак до мегалита има нарисувани червени усмивки по дърветата, които да помагат за правилно ориентиране. Много готин начин, местните да означат пътя и най-вече да накарат туристите да покажат своята усмивка!
Преходът не е много труден, а от края на селото до мегалита над Бузовград се стига за по-малко от 40 минути спокоен ход. По цялото протежение на пътеката има пейки, а към края има и беседки. Разходката е много приятна, като се редуват открити участъци и такива, в които пътеката влиза в по-гъста широколистна гора.
Мегалитът над Бузовград
Историята на това място е много спорна. Много от авторите твърдят, че това е място свързано с траките и техният култ към слънцето, но други смятат, че е просто природно творение. Аз не мога да се ангажирам с някоя от тезите и по тази причина ще ви разкажа по-популярните теории.
Теория 1
Място за погребални процесии на тракийски аристократи
Това е една от най-популярните теории, която е подкрепена от факта, че тук залезът се вижда през прозореца на мегалита по време на лятното слънцестоене. Траките са свързвали залезът на слънцето със смъртта, обичай, който е ясно видим и при тракийските гробници в долината на тракийските царе. Тази теория е подсилена от факта, че именно тук е разпръснат прахът на един от доайените на българската тракология – професор Александър Фол. Освен това, прахът му е разпилян, точно по тракийски обичай.
Теория 2
Тракийска Обсерватория
Втората теория свързана с траките и човешка намеса при създаването на мегалита е, че той е ползван от тракийските жреци за поддръжка на техния календар. С негова помощ те са измервали годишните сезони, продължителността на годината и деня. Това е ставало като по време на лятното слънцестоене лъч от падащото вече слънце огрява камъка срещу мегалита през неговия прозорец и така астрономите на траките са “сверявали часовника си”. Също така, се смята, че погледнати през прозореца на мегалита тракийските гробници са така разположени, че съвпадат с такийския календар.
Теория 3
Наблюдателница
Другото предназначение на мегалита е много по-практично от останалите. Смята, се че на съседните възвишения е имало подобни конструкции, които са изпълнявали отбранителна роля при защита на територията на траките. В тези своеобразни постове е имало гарнизони, които са следяли за евентуални неприятелски атаки. Комуникацията между отделните постове е ставала с бронзови огледала през деня и с огньове през нощта. Честно, казано това е много вероятна теория, предвид честите военни конфликти и размирното време, в което те живеели.
Теория 4
Мегалитът над Бузовград не е дело на човек
Последната версия, е че това не е дело на човек, а на природата. Това не изключва възможността тук да са извършвани ритуали от траките. Подобно нещо съм виждала край Караджов камък, близо до Кръстова гора в Родопите. Там мащабът е много по-голям и силно се съмнявам да е дело на човек, но тук лично според мен е възможно. Предполагам, че това не помага на дестинацията да запази своята романтика и най-вече мистика така, че да предположим, че тази теория е най-малко вероятна.
Гледката от върха на мегалита над Бузовград е много впечатляваща и почти 360-градусова. Може да видите долината на тракийските царе, град Казанлък, язовир Копринка и дори паметниците на Шипка и Бузлуджа. Съвсем скоро ще ви разкажа за всички гробници и могили, които посетих в района. Но, най-впечатляващата за мен е Казанлъшката гробница.
Едно кратко видео за мегалита!
За край ще споделя малко полезна информация:
За посещение си отделете:
1:45 часа
Мегалитът над Бузовград е подходящ за:
Кога да се посети:
В района може да разгледате още:
- Долината на тракийските царе
- Старосел
- Паметникът на Шипка
- Музеят на розата
- Казанлъшката гробница
Мегалитът в Бузовград
Резюме
Мегалитът Бузовград е много красиво място, което за радост може да покорите лесно от село Бузовград. Селото се намира само на 5 км. от центъра на град Казанлък